De är nominerade till Kristallengalan

Wild kids

Wild kids är nominerade som årets barnprogram. Foto: TV4/Cmore.

Nomineringarna för årets Kristallengala är klara. De nominerade barnprogrammen är Wild kids, Världens hemskaste sjukdomar, Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet, Sagasagor och Sommarskugga – vinterskuggans uppdrag.

 

Kristallengalan är en tv-gala där årets bästa program på tv har chans att vinna priser. Priserna delas ut i många olika kategorier. Det kan till exempel vara årets humorprogram, årets skådespelare och årets programledare.

 

De nominerade i kategorin årets barnprogram är Wild kids, Världens hemskaste sjukdomar, Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet, Sagasagor och Sommarskugga – Vinterskuggans uppdrag.

 

Årets programledare är Petra Mede. Galan kommer att vara den 27 augusti, men i år hålls den utan publik.

 

Alla nominerade på Kristallengalan 2020:

Årets barnprogram
Sagasagor, Viaplay/SF Studios Production
Sommarskuggan – Vinterskuggans uppdrag, SVT
Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet, TV4 och C More/Nordisk Film TV
Wild Kids, C More/Jarowskij
Världens hemskaste sjukdomar, SVT/Delta Studios

Årets dokumentärprogram
Det svenska popundret, SVT
Guldfeber, SVT
Hitlers dödsdömda svenskar, TV4 och C More/Ellung Media
Svenska Fall, Viaplay/Brand New Content
Vargattacken på Kolmården, TV4 och C More/Nordisk Film TV

Årets Dokusåpa
Allt för Sverige, SVT/Meter Television
Bachelor Sverige, TV4 Play och Sjuan/Warner Bros.
Celebrity Ex on the Beach, Dplay/Meter Television
Paradise Hotel, Viaplay/Mastiff
Robinson, TV4/Mastiff

Årets fakta och samhällsprogram
Blattarna som byggde Sverige, TV4/STO-CPH
Din hjärna, SVT/ITV Studios
Edit: Vad hände Gina Dirawi?, SVT
Landet lyckopiller, SVT/FLX
Trolljägarna, Viaplay/Strix

Årets granskning
Dokument Inifrån – Att rädda ett barn, SVT
Kalla Fakta – Guldkalven, TV4
Kalla Fakta – Kommittén, TV4
Kalla Fakta – Vecka 42, TV4
Uppdrag Granskning – Ung och kriminell, SVT

Årets humorprogram
Filip och Mona, SVT/Art & Bob
Helt Perfekt, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios
Leif och Billy, SVT/Mag5
Solsidan, TV4 och C More/Jarowskij och FLX
Sommaren med Släkten, Kanal 5 och Dplay/Art & Bob

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion
Aliette Opheim/Kalifat, SVT  
Gizem Erdogan/Kalifat, SVT
Ilinca Neacsu/Box 21, Viaplay
Josephine Bornebusch/Älska mig, Viaplay   
Julia Ragnarsson/Fartblinda, TV4 och C More   

Årets livsstilsprogram
Arvinge okänd, SVT
Food and Fire, Viaplay/Mastiff
Hemma hos arkitekten, SVT
Mandelmanns gård, TV4/Meter Television
Seniorsurfarna, UR/Jarowskij

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion
Amed Bozan/Kalifat, SVT       
Joakim Sällquist/Box 21, Viaplay                    
Johan Rheborg/Solsidan, TV4 och C More  
Johan Ulveson/Älska mig, Viaplay                 
Matias Varela/Fartblinda, TV4 och C More

Årets nyheter- och aktualitetsprogram
Dina frågor om corona, TV4
Efter fem, TV4
Efterlyst, TV3/Alaska
Kalla fakta, TV4
Special: Coronaviruset, SVT

Årets nyskapande/förnyare
Alla mot alla med Filip och Fredrik, Kanal 5 och Dplay/Nexiko
Big Brother Sverige, TV4 Play och Sjuan/Meter Television
Efter fem, TV4
Live Date, Viafree/Brand New Content
Sverige Möts: Mötet, SVT

Årets realityprogram
Expeditionen, TV4/Baluba
Renées Brygga, TV4/Jarowskij
Svenska Truckers, Viaplay/Alaska
Wahlgrens Värld, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios
Äkta Billgrens, SVT/Mastiff

Årets sportproduktion
Fotbolls-VM 2019 (Damer), TV4 och C More
Hockeylördag (SHL), TV4 och C More
Premier League-studion, Viaplay/Nent Group Sport
Vinterstudion, SVT
VM i friidrott, SVT

Årets tv-drama
Dejta, SVT/BRF
Eagles, SVT/New Stories
Fartblinda, TV4 och C More/FLX
Kalifat, SVT/Filmlance
Älska mig, Viaplay/Warner Bros.

Årets tv-personlighet
Birgitta Rasmusson/Hela Sverige bakar, TV4
Carina Bergfeldt/Min hemlige Bror, SVT      
Erik Niva/Premier League, Viaplay  
Leif Mannerström/Sveriges mästerkock, TV4                        
Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso/Wahlgrens Värld, Kanal 5 och Dplay 

Årets underhållningsprogram
Alla mot alla med Filip och Fredrik, Kanal 5 och Dplay/Nexiko
Bäst i test, SVT/Baluba
Så mycket bättre, TV4/Mastiff
Talang, TV4/Fremantle
Vem kan slå Anja och Foppa, Kanal 5 och Dplay/Nordisk Film TV

 

Tittarnas röster:

Årets kvinnliga programledare
Babben Larsson, SVT              
Margaux Dietz, Viaplay och TV3 
Renée Nyberg, TV4                 
Sofia Wistam, Kanal 5/Dplay

Årets manliga programledare
David Hellenius, TV4              
David Sundin, SVT
Johnnie Krigström & Mattias Särnholm, Kanal 5 och Dplay  
Peter Jihde, Viaplay och TV3

Årets program
Bäst i test, SVT/Baluba
Renées Brygga, TV4/Jarowskij
Spökjakt, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios
Älska mig, Viaplay/Warner Bros.

Kristallengalan är en tv-gala.
På Kristallengalan vinner
de bästa programmenpriser vraje år.

 

Det finns många olika kategorier
som olika tv-program kan vinna i.
I varje kategori finns det
fem program som har chans att vinna.

 

Nu är det klart
vilka program som har chans att vinna i år.
I kategorin årets barnprogram
kan dessa program vinna:

  • Wild kids,
  • Världens hemskaste sjukdomar
  • Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet
  • Sagasagor och Sommarskugga – Vinterskuggans uppdrag.

Kristallengalan kommer att visas på tv
den 27 augusti.
Men i år kommer det inte vara någon publik
på plats när galan visas.
Petra Mede kommer vara programledare.